Jedi Knight Series

Jedi Knight jest serią gier FPP/TPP, która od momentu ukazania się na rynku cieszy się dużą popularnością. Założeniem było stworzenie gry FPP z elementami świata Star Wars. Dla potrzeby gry stworzono nową postać Kyle'a Katarna (początkowo miał to być Luke, ale zrezygnowano z tego pomysłu). Dark Forces (1995) była nie tylko wydarzeniem w świecie Gwiezdnych Wojen, ale także została zauważona przez fanów gatunku FPP. Gra okazała się wielkim sukcesem i jest obecnie uważana za tytuł kultowy.

 

Kolejny sukces przyszedł z drugą częścią Dark Forces z podtytułem Jedi Knight, który od tej pory uznaje się jako serię Jedi Knight. Dark Forces II (1997) ponownie pozwala wcielić się nam w postać Kyle'a Katarna, jednak tym razem gracz ma do dyspozycji również moce Jedi, które były niedostępne w pierwszej części. Oczywiście użytkownik dostaje do dyspozycji miecz świetlny oraz tryb multiplayer, który już do końca pozostanie niezmiennym elementem serii.

Silnik graficzny Sith prezentował się jak na tamte czasy bardzo dobrze - wyświetlając grę w grafice 3d. Warto dodać, że jako przerywniki prezentujące historię w grze zastosowano filmiki FMV z aktorami, po raz pierwszy od czasów Powrotu Jedi. Filmiki nie powalały na kolana, ale ugruntowały wygląd Kyla Katarna, który utrzymyje się w prezentowanych grach Jedi Knight, aż do teraz. Niedługo potem został wydany dodatek Mysteries of the Sith, pozwalający wcielić się graczom w postać Mary Jade.

Na kolejną część musieliśmy jednak trochę poczekać, bo w 2002 roku została wydana Jedi Knight II: Jedi Outcast. Gra oparta została na silniku Quake III Team Arena i przedstawiała zupełnie nową jakość dla serii Jedi Knight. Sekcje FPP oraz używanie mocy jedi robiło wrażenie, a walki na miecze w trybie single player chyba to dej pory wyglądają najbardziej efektownie. Tym razem graz została stworzona przez ekipę z Raven Software przy partnerskim udziale LucasArts. Gra ukazała się na takich platformach jak PC, Mac, Nintendo GameCube oraz Xbox i odniosła duży sukces, co spowodowało, że w krótkim czasie powstała kolejna część oparta na tym samym silniku graficznym.

Jedi Knight: Academy jako pierwsza gra w serii, nie daje nam możliwości pokierowania Kylem, wcielamy się w postać jego studenta Jaden Korr. Gracz na początku gry może wybrać sobie płeć, rasę, kolor miecza, a także jego rodzaj: podwójny(Darth Maul), dwa miecze jednocześnie(Ventres) lub klasyczny. Po raz kolejny seria nie zawiodła zbierając pochlebne recenzję i przychylność graczy na świecie. Gra została wydana na PC, Maca oraz Xboxa.

Jaka będzie przyszłość Jedi Knighta? Tego nie wie nawet Mistrz Yoda.

Centerpoint Fanklub Star Wars

Antologia Fanów